Олександр Олесь "Ярослав Мудрий"

Тема: О.Олесь "Ярослав Мудрий"
Мета. Розширювати уявлення про історичне минуле, про мудрість і розважність князя Ярослава Мудрого, збагачувати словниковий запас школярів; навчати самостійно давати характеристики дійовій особі; виховувати любов і повагу до історичного минулого нашої держави.
Обладнання. Портрет Ярослава Мудрого, ілюстрації Золотих воріт, церкви Св. Софії, Києво-Печерської Лаври, відео сюжет про Ярослава Мудрого, презентація.
Хід уроку
І. Організація класу.
Сьогодні до нас на урок завітали гості Надія Михайлівна  і Алла Олексіївна. Привітайтеся.
В нас урок читання
ІІ. Вправи на підвищення швидкості читання і розвитку мислення.
Вислови про історичне минуле народу.
Переставте слова місцями так, щоб утворився вислів, який буде девізом нашого уроку. Слайд
Шлях у минуле лежить майбутнє завжди через.
Шлях у майбутнє завжди лежить через минуле. Іммануїл Кант (німецький філософ)
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
- Пригадайте, який розділ ми почали вивчати?
- Який твір ми вже читали?
- Ой, а що ж вам задано на домашнє завдання?
- Хто автор даного твору?
- Знайдіть і прочитайте як наші предки обирали князя?
- Розкажіть що вони цінували у людині найбільше?
 - Користуючись текстом підручника, доповніть розповідь про слов’ян потрібними словами і виразами .   Слайд
Слов’яни жили над озерами, річками, на горах, у степах. Оселялися вони родом, а роди складали племена. Родом керував найстарший і наймудріший. Кожне плем’я обирало князя.
- Молодці! Оцінки за сьогоднішній урок ви отримаєте в кінці уроку, а для цього потрібно бути активними, сміливими і уважними.
ІV.  Повідомлення теми та мети уроку.
- Тему сьогоднішнього уроку ви дізнаєтесь, якщо виконаєте наступні дії
Гра "Незвичайна математика".
- Виконайте дії і прочитайте утворений результат.
 Книга-га — и + я + зь = ... (Князь.)
Яр + оса—а + лавка—ка =... (Ярослав.)
Мед—ед + уд + риба—ба + й =... (Мудрий.)
—   Сьогодні на уроці ми продовжимо читати уривки з книги Олександра Олеся "Княжа Україна", у яких автор розповідає про князя Київської  Русі Ярослава Мудрого.
2.  Читання тексту з дошки.
—   Прочитайте текст, роз'єднуючи слова. З нього ви дізнаєтесь про князя Ярослава Мудрого.
ЯрославМудрийпродовживсправусвогобатькаВолодимираВеликого.Вінборонивукраїнськуземлювідполяківіпеченігів.ЗачасівЯрославаКиївставшебільшимібагатшим.Ярославупорядкувавіуклавукраїнськізакониіназвавїх"Руськоюправдою".
Перевір себе:
Ярослав Мудрий продовжив справу свого батька Володимира Великого. Він боронив українську землю від поляків і печенігів. За часів Ярослава Київ став ще більшим і багатшим. Ярослав упорядкував і уклав українські закони і назвав їх "Руською правдою".
- Що нового ви дізнались?
IV.  Опрацювання твору Олександра Олеся "Ярослав Мудрий".
1.     Підготовка до читання твору.
—   Прочитайте з дошки колонки слів. Поясніть серед них малозро­зумілі
вал              жийте           Царгород
мур             оздобив          подастеся
берло          посланці         чужоземні
дбав            вигнанці         тинятиметесь
-Прочитайте усі слова; тільки іменники; дієслова.
-Які з цих слів пояснюються після твору?
- Прочитайте мовчки ці тлумачення. Якого з цих слів нема на дошці?
- Прочитайте слова, які утворюються з двох. Що це за слова?           (Цар+город, чужа+земля).
- Доберіть синоніми до слів дбав (турбувався, піклувався, опікувався),оздобив (прикрасив).
- Які із слів мають наступні значення?
·    Ті, кого вигнано, вислано кудись із певної території, місцевості.
·    Високий земляний насип навколо поселення, міста чи фортеці для захисту від ворога.
·    Люди родом з чужих земель, представники чужої країни, держави; іноземці.
2.     Прослуховування аудіозапису. Слайд читання
- Прослухайте твір і прослідкуйте пальчиком його у підручнику.
—   Чи зрозуміли ви, у які часи князював Ярослав Мудрий?
Перед смертю Ярослав поділив Україну між синами, а найстаршого з них назначив київським князем на своє місце. Похований Ярослав у церкві Св. Софії у Києві. За мудре княження, яке привело до розквіту і визнання Київської Русі, народ прозвав Ярослава Мудрим.
3. Самостійне читання тексту мовчки.
-  У якому місті князював Ярослав Мудрий?
4. Повторне читання вірша вголос.
- Як дбав Ярослав про Київ?
5.  Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання.
- У яких рядках сказано про красу і велич стародавнього Києва?
- Як до Ярослава Мудрого ставились інші посли?
- Прочитайте, у чому мудрість Ярослава?
- Що заповів Ярослав Мудрий своїм синам? Уважно прочитайте цю заповідь.
- Поміркуйте над її змістом. - Яка основна думка заповіді?
- Знайдіть і прочитайте речення, в якому передається ця основна думка.
6. Вправи на розвиток швидкості читання.
Гра «Чи були такі речення у творі?»
ü «Оточив його мурами, ровом, валами обвів»(ні)
ü «За князя, за Ярослава, Київ – Царгородом став» (так)
ü «До палат ішли невпинно посланці із чужини» (ні)
ü «І, допущені у Київ, низько кланялись посли»(ні)
ü «Пролетіли дні короткі» (так)
7. Перегляд відео сюжету про Ярослава Мудрого.
- Що нового ви дізналися з відео сюжету?
8. Гра «Так чи ні?»
1)    Ярослав Мудрий був правителем Київської Русі 35 років. (так)
2)    Ярослав Мудрий любив воювати (ні)
3)    Час князювання Ярослава Мудрого – це розквіт Київської Русі. (так)
4)    В пам'ять про перемогу над печенігами було побудовано Софійський собор. (так)
5)    При Софійському соборі була заснована перша школа. (ні, перша бібліотека)
6)    Ярослав Мудрий уклав перший збірник законів «Руська правда» (так)
7)    Щоб не допустити ворожнечі між синами за право наслідування, Ярослав поділив землі між синами  ще за своє життя. (так)
8)    Ярослава Мудрого поховано на території сучасного Криму. (ні, в Софійському соборі)

9. Перевірка сприймання тексту.
Тестування
1. Ярослав Мудрий — це:
а) князь Київської Русі;             б) воєвода полян;          в) правитель гуннів.
2. В якому місті правив Ярослав?
а) В Москві;                               б) в Києві;                      в) в Царгороді.
3. Чим оточив своє місто Ярослав?
а) Валами;                                  б) колючим дротом;      в) кам’яними стінами.
4. Як відносився до свого міста Ярослав Мудрий?
а) Він про нього дбав;               б) йому було байдуже до нього;
в) він віддав його ворогам.
5. Хто часто навідувався до управительських палат?
а) Бідні люди;                            б) родичі;                       в) чужоземні посланці.
6. Де сидів князь, зустрічаючи посланців?
а) В розкішнім кріслі;                б) на пишнім троні;       в) на різному троні.
7. Як до князя ставились посли інших держав?
а) Вони його ненавиділи; б) боялися;           в) кланялися і приносили дари.
8. Якої честі від Ярослава хотіли удостоїтись європейські правителі?
а) Служити йому;                      б) бути похваленими;    в) поріднитись з ним.
9. У чому була мудрість Ярослава?
а) У будівництві та владі;       б) в устрою та судах;в) в умінні читати і писати.
10. Ярослав не хотів воювати, бо:
а) боявся бути убитим;    б) не хотів нищити свого народу, народного майна;
в) не хотів покидати рідне місто.
11. Кого перед смертю покликав до себе Ярослав?
а) Синів;                           б) дочок;                        в) всіх своїх дітей.
12. Який заповіт залишив своїм нащадкам Ярослав Мудрий?
а) Жити у злагоді;            б) завоювати більше земель;  в) побороти чужоземців.
VІІ. Підсумок уроку.
- Що нового ви дізналися на уроці?
- До якої частини твору підходить прислів'я "Згода будує, а незгода руйнує"? Доведіть словами тексту.
- Який висновок для себе зробили?
- Чи погоджуєтесь з думкою, що слова Ярослава Мудрого є повчаль­ними і для нас — його далеких нащадків?

VІІІ. Домашнє завдання.
С. 18-21, виразно читати, відповідати на запитання.


Немає коментарів:

Дописати коментар