Діти мають право жити в
світі без насилля
Мета:
Познайомити учнів з основними положеннями Конвенції про права дитини і Закону
України «Про попередження насильства в сім'ї» (Розділ І ст. 1) Закону України
«Про охорону дитинства» Стаття 10 - «Право на захист від усіх форм насильства»
(ст. 30) Ознайомити з формами насильства. Навчити дітей діяти у випадку загрози
насильства.
Розвивати
вміння аналізувати життєві ситуації, пов'язані з насильством у суспільстві.
Виховувати
гуманізм, толерантність.
Обладнання:
індивідуальні завдання для роботи в групах, пам'ятки «Будь обережним!», плакати
з висловами, ілюстрації для тренувальних вправ, плакат «Закон на стороні прав
дитини».
Хід заняття:
Сл.1
1.
Інсценізація «Штовханина в дверях»
Учитель
вітається з класом і в цей момент два учні, які запізнюються, зіштовхуються в
дверях і починають стусанами вияснити стосунки.
Сл. 2
- Яку казку нагадує Вам ця ситуація?
- Чи привабливу картину ми
спостерігаємо?
- Яку небезпеку таїть у собі ця
ситуація?
Сл.3
- Як можна було уникнути такої ситуації?
- Ми спостерігали прояв насилля і чинили насилля один над одним. Хоча часто можем спостерігати на перервах таку
картину і не лише в нашому класі.
Сл.4
Тому
сьогодні ми будемо з вами говорити тро те, як уникнути насилля, як поводитись
так, щоб отримати задоволення від навчання і відпочинку.
Сл.5
Очі ваші чисті, щирі
В них видно наміри й думки,
Вони хоч чорні, сині, сірі
Веселі бувають і навпаки.
В них видно наміри й думки,
Вони хоч чорні, сині, сірі
Веселі бувають і навпаки.
Мабуть, радісними є ваші очі. Я знаю, що в учнів мого класу ніщо не пригнічує і не турбує . Я знаю ваші сімї, у вас хороші батьки, які роблять все для того, щоб ви були щасливими. Знаю, що занепокоєння у вас виникає лише тоді, коли отримуєте не зовсім добру оцінку за не вивчений урок, або коли хворієте.
Та, ми живемо у світі де, на превеликий жаль,
існує таке негативне явище, як насилля. Ми знаємо, що на сході нашої країни йде
війна, чиниться насилля, над українцями і особливо потерпають від цього насилля діти. І часто
по телевізору ми бачимо дітей, які потерпали від різних проявів насилля.
Як ви розумієте що таке насилля?
Сл.6
Прочитайте, що таке насилля (мовчки)
Насилля – це застосування особою чи групою осіб засобів
примусу щодо іншої особи чи групи осіб.
Насилля – це дії, що принижують людську гідність, завдають шкоди здоров’ю, а іноді й життю.
Насилля – це дії, що принижують людську гідність, завдають шкоди здоров’ю, а іноді й життю.
Сл.7
Отже сьогодні ми поговоримо про різні прояви
насилля над дітьми.
Насилля в
усіх його проявах існує в суспільстві з прадавніх часів. Якщо
проаналізувати історію людства на нашій
планеті, то, нажаль, вона нагадує панораму розвитку насилля і несправедливості.
Діти
–майбутнє кожної держави. А тому фізичні та емоційні травми, які ви
переживаєте, обкрадають суспільство та усіх його членів зокрема.
Насилля – це дії або
бездіяльність, які застосовуються примусово однією людиною над іншою з метою
фізичного, психічного, сексуального задоволення.
Сл.8
Те, про що
я вам розповідаю, я вивела для вас на екран, бо особливо загрозливий вплив ви
отримуєте з екрана чи телевізора, чи комп’ютера…, вплив відеоігор, насилля
через Інтернет.
Статистикою досліджено,
що телеглядач сцени агресії бачить у середньому кожні 16 хв.
Найнебезпечнішим
є те, що насилля дуже впливає на вашу нестійку дитячу психіку. Тому ви маєте
право дивитися телевізор, комп’ютер, але тільки ті передачі і ігри, які
викликають у вас позитивні емоції і збагачують вас розумово. Отже екран може з
вами чинити насилля. Тож зараз
порозмірковуємо, хто може чинити насилля?
Сл.9
-
А що таке насилля людини над людиною?
Сл.10
Готуючись до нашої сьогоднішньої розмови, я прочитала таку інформацію, що наша
країна посідає четверте місце в Європі за рівнем насилля серед підлітків.
Звичайно це не приємна інформація, тому ми з вами маємо зробити все, щоб
ситуація змінилася.
Сл.11
От перед вами завдання, обговоріть його в групах.
(Хтось з групи відповідає)
- Яке
насилля можуть здійснювати над дітьми?
- Хто може потерпати від насилля?
- Від кого можна зазнати насилля?
- Де
можна зазнати насилля?
Сл.12
-
Сьогодні перед
нами на уроці стоять такі завдання. Ми постараємось всього цього навчитися.
РОЗПІЗНАТИ
насилля
НЕ ДОПУСКАТИ
насилля
ВМІТИ ЗАХИСТИТИСЬ від насилля
Сл 13-17
На рівні
держави є видано цілий ряд документів, щоб захистити нас від насилля.
Ознайомлення
із законодавством.
·
Плакат «Закон на
сторожі прав дитини».
· Конституція України.
· Конвенція про права дитини.
· Закон України «Про охорону дитинства».
· Закон України «Про попередження насильства в сім'ї»
Закон
України «Про охорону дитинства»
Стаття
10. Право на захист від усіх норм насильства.
«Кожній дитині гарантується право на свободу, особисту
недоторканість та захист гідності. Дисципліна і порядок у сім'ї, навчальних та
інших дитячих закладах мають забезпечуватись на принципах, що ґрунтуються на
взаємоповазі, справедливості і виключають приниження честі та гідності
дитини...»
Сл.18
Дитина, може відчути образи та приниження
і в шкільному середовищі зі сторони однолітків.
Сл.. 19
Останнім часом спостерігається
тенденція до проявів жорстокості та насилля серед підлітків, які вони знімають
на фото-, відеокамери та мобільні телефони.
Сл.20
Виділяють чотири види жорстокого поводження з дітьми.
1. Фізичне
насилля — невипадкове
завдання тілесних ушкоджень.
2. Сексуальне
насилля — використання
людини для отримання сексуального задоволення.
3. Занедбаність
— нездатність батька або особи, яка доглядає за дитиною, забезпечити основні
потреби дитини в їжі, одязі, житлі.
4. Психологічне
насилля — відсутність у
родині доброзичливої, здорової атмосфери.
Сл.21
Фізичне насилля– умисне
нанесення тілесних ушкоджень, що може призвести або призвело до смерті
постраждалого, порушення фізичного чи психічного здоров’я, нанесення шкоди його
честі і гідності
Сл.22 (учні мовчки читають)
Жорстокі фізичні
покарання, знущання.
Ò Побиття;
Ò Штовхання;
Ò Спроби
задушити;
Ò Викручування
рук.
Сл.23
Психологічне
насилля – насилля, пов’язане з дією на психіку іншої людини шляхом словесних образ або погроз,
переслідування, залякування, якими навмисно спричиняється емоційна
невпевненість, нездатність захистити себе та може завдаватися або завдається
шкода психічному здоров’ю
Сл.24
Види психологічного
насилля
Залякування
Ò Використання
свого росту , розмірів та сили;
Ò Навіювання
страху за допомогою розповідей, дій, поглядів;
Ò Крики;
Ò Жорстокість
щодо інших істот.
Погрози.
Ò Кинути
дитину;
Ò Самогубства;
Ò Заподіяти
фізичної шкоди;
Ò Заподіяти
шкоду іншим людям, тваринам, рослинам;
Ò Розлюбити
дитину
Ò Силами зла,
що покарають дитину.
Емоційне
насильство.
Ò Приниження;
Ò Використання
скарг
Ò Крики
Ò Непослідовність
Ò Використання
дітей у конфліктах між батьками.
Сл.25
Економічне насилля– умисне позбавлення людини
житла, одягу та іншого майна чи коштів, на які постраждалий має
передбачене законом право, що може призвести його до смерті, викликати
порушення фізичного чи психічного здоров’я
Сл.26
Сексуальне насилля – протиправне
посягання одної людини на статеву недоторканість іншої, а також дії
сексуального характеру по відношенню до неповнолітніх
Ò Гвалтування;
Ò Нав’язування сексуальних стосунків;
Ò Покази порнографії;
Ò Залучення дитини до виготовлення
порнографічного продукту.
Сл. 27
Робота
в групах.
Група 1.
Легенда «Хан і Сокіл».
Відданий сокіл на полюванні рятує
господаря від смертельної небезпеки – вбиває отруйну змію, яка причаїлась біля
джерела. Та не зразу хан оцінив
попередження сокола, навіть сердився, коли той не давав йому напитися води з
джерела. Питання:
- Яка небезпека загрожувала ханові?
- Чому Сокіл зміг помітити небезпеку, яку не бачив Хан?
- Чи варто було Ханові прислухатись до
Сокола? Чому?
- Чому варто було прислухатися до порад людей,
яким довіряємо?
- Сформулюйте правило безпечного життя
«Дослухайся до порад тих, хто тебе любить»
Група 2.
Байка про жаб.
Дві жаби рушили на пошуки води, бо їх озерце
пересохло. На шляху побачили колодязь з водою. Одна з жаб запропонувала
стрибнути у студню. А друга засумнівалася – а якщо пересохне і колодязь, як
вони виберуться?
- Яка різниця в поведінці першої і другої
жаб?
- Яка жаба розсудлива, яка легковажна?
- Чи послухалась легковажна жаба
розсудливої?
- Яка мораль байки? Сформулюйте правило
безпечного життя:
«Перед тим, як маєш щось зробити, добре подумай, чи варто».
Група 3.
Як миша віддячила левові
Українська народна казка
про тварин
Дрімав собі лев спокійно під деревом в
лісі. Нараз надбігла миш і побігла по нім. Збудився лев і рикнув страшно із
злости, що єго збудила миш, зловив її в лапи і держить.
— Як ти сміла мене будити? — гукнув
громовим голосом на перестрашену миш. — Заплатиш мені за тоє життям твоїм!
— Ах, пане мій і царю, — сказала
покірненько перестрашена миш, — даруй мені тую провину... Що тобі прийде з моєї
смерти?.. Будь милостив, даруй мені життя, а я тобі за то колись відплачуся!
Засміявся страшний лев на таку бесіду
миші і сказав:
— Ти дрібна, дурна... І як же ти мені
можеш відслужитись?.. Іди до своєї діри! Марш!
І пустив її на волю.
Незадовго потім попався лев в сіти з
реміння і шнурів, котрі люди на него були наставили. Лев шарпався, злостився,
но сітей порвати не міг. Заричав із злости сильно...
Рик той зачула миш, — тая сама. Пізнала
голос лева. Біжить і каже:
— Чекай, царю мій і пане мій, я тебе вирятую!
Кинулась миша гострими зубами на сіти і давай
гризти! Не минула годинка — сіти були розгризені, і лев став знов вільний, подяковав мишці і пішов поважно в ліс.
-
А наука для нас з
того яка?..
Не горди ніким, хоть би
найслабшим і найбіднішим, бо і найслабший, і найбідніший може тобі в пригоді
велику услугу зробити.
Сл.28
«Чого можна навчитись від диких гусей»
Дикі гуси - цікаві птахи. Коли вони роблять перельоти,
то летять клином - один птах попереду, а решта позаду, утворюючи дві лінії від
першого птаха. Коли гуси летять клином, вони можуть пролетіти на 70% більшу,
відстань, ніж самостійний птах. Перший птах, сильно махаючи крилами, створює
висхідні потоки повітря. І хоча йому доводиться дуже нелегко, але птахи, які
летять за ним, витрачають значно менше зусиль.
Коли він стомиться, він займе
місце в кінці однієї з двох ліній клину, а його місце займе інший птах. І так
вони в польоті підтримують один одного.
- Що ми можемо запозичити в гусей?
Сформулюємо
правило безпечного життя: «Будемо дружні, досягнемо мети».
Робота
в групах.
Робота
з ілюстраціями. Завдання до ілюстрацій:
- Який прояв насилля проілюстровано?
- Хто зазнає насилля?
- Хто є кривдником?
- Як діяти потерпілому?
Сл.29
Робота з текстами.
Група 1
Який вид сімейного насилля описаний у даних
ситуаціях?
1. Школярка із сльозами на очах розповідає іншим дітям:
«Мама мене уб'є, якщо дізнається, що я розірвала нову куртку» (психологічне і
фізичне).
Група 2.
2. Восьмикласник Ваня боявся п'яного батька, бо той, повертаючись додому вночі, піднімав із ліжка сина й починав його «виховувати» паском (фізичне)
Група З
3. Дівчинка (їй ще немає 6-ти
років) чимось образила батька. На знак покарання він не розмовляє із нею
місяць. Дівчинка була вражена. Батько вважає, що це нормальна міра виховання (психологічне).
Бувають
ситуації, які можуть спровокувати насилля. Часто людина сама своїми діями
створює умови для виникнення таких ситуацій
- Які ситуації? Назвіть їх. (провокації, обзивання
один на одного, насмішка, плітки, обмови і т.д.)
Сл.30
Притча «Скільки важить сніжинка?»
Одного
разу маленька синичка, сидячи на засніженій гілці дерева, запитала в дикого
голуба:
— Скільки важить одна
сніжинка?
— Не більше, ніж нічого, —
відповів він їй.
Тоді я хочу розповісти тобі
дуже цікаву історію, —вела далі синичка. — Одного разу я сиділа на ялиновій
гілці, й почався снігопад. Це ще не була віхола, й легкі сніжинки спокійно
лягали на дерева. Я нарахувала 7435679 сніжинок, які опустилися на ялинову
гілку. І коли остання сніжинка, що, як ти сказав, «важить не більше, ніж
нічого», впала на неї — гілка зламалася. — Після цього синичка злетіла,
залишивши голуба у глибокій задумі.
Скільки
важать наші слова? Часом ті слова, які «не важать» нічого, наші вчинки, які ми
робимо, непомітні для нас самих, лягають великою образою й болем на інших. І
під таким тягарем може зламатися кожна людина. Я точно знаю, що хоча б раз, але
кожен із нас завдавав образи іншим, навіть не зауважуючи цього.
- Неправельна поведінка створює умови для насилля. Це – необачні вчинки. Наприклад, поява у темному чи
безлюдному місці. Якщо дитина знає про це – її шанси стати жертвою значно
меншають.
А зараз послухайте притчу «Про
жорстокість»
В одному з монастирів майстер навчав учня. І якось
учень запитав майстра:
-Учителю,
а як довідатися, наскільки я жорстокий?
І майстер відповів йому:
-
Щоразу, коли ти будеш завдавати удару своєму ворогові, уяви себе на його місці
і відчуй його біль. І якщо ти одного разу не відчуєш болю, знай, жорстокість
поглинула тебе.
Жорстокість, агресія починають зростати швидкими
темпами. Вам
потрібно навчитися відчувати біль іншого, бачити людей навколо себе.
Сл.31
Вправа „Міф чи реальність”
1.
Насилля має і позитивні сторони (НІ);
2.
Особи,
які чинять насилля – проявляють
жорстокість (ТАК).
3.
Насилля – тільки тоді, коли видно сліди на тілі жертви (НІ).
4.
Дитина,
яка потерпає від насилля
повинна мовчати про це (НІ).
Сл.32
Насилля несе дуже серйозні негативні соціальні наслідки. Воно породжує
терор, безладдя; відчуття відсутності допомоги, невпевненості, безнадійності
або безсилля; відчуття провини; відчуття придушення волі; примари; відсутність
самоповаги; настирливі спогади; напади страхів, депресію; фобії, смуток;
роздуми про самогубство; самозвинувачення; втрату довіри; сумніви щодо віри в
щось; наркотичну чи алкогольну залежність; жагу помсти.
Сл.33
В нашому місті оберігають дитинство:
Ò Відділ з питань захисту прав дітей;
Ò Служба дільничих інспекторів поліції;
Ò Клініка
дружня до молоді
Сл.34
ПАМЯТАЙТЕ!
• Ти маєш
право відмовитися робити те, до чого тебе примушують силою або образливими,
злими словами.
• Ми
подібні, але всі різні.
• Твоя
власність належить тільки тобі.
• Ти маєш
право на допомогу.
• Кожна
людина має право жити вільно, у безпеці, відчуваючи тепло і любов!
Ось на згадку про нашу виховну годину, я вам
роздам з пам’ятки безпечної поведінки:
Сл.35
Основні правила
ЩОБ ВБЕРЕГТИСЬ ВІД НАСИЛЛЯ
- Попереджай батьків, куди, з ким ідеш,
коли повернешся.
- Не заходь у підвали, підсобні
приміщення, у машини.
- Якщо ти десь затримався, передзвони
батькам, попроси, щоб тебе зустріли.
- Постарайся, щоб твій маршрут проходив
не через ліс, парк.
- Якщо тобі здалося, що тебе хтось
переслідує, перейди на іншу сторону, зайди в магазин, звернись до дорослих.
- Якщо тебе зупинили і попросили показати
дорогу, постарайся пояснити на словах, не сідаючи у машину.
- Якщо незнайома людина відрекомендувалась
другом твоїх батьків, не спіши запрошувати її додому, попроси зачекати їх
приходу на вулиці.
- Якщо при вході у під'їзд ти помітив
незнайомців, зачекай, доки хто-небудь із сусідів не ввійде разом з тобою. Не
входь в ліфт разом з незнайомими.
Сл.36 – Відео
Підсумкова
бесіда.
Сл.37 Отже, я надіюсь, що у вашому
житті ніколи не буде насилля. І що ви ніколи не будете його застосовувати по
відношенню до інших людей. Бо це ганебно і жорстоко. «Люби ближнього як самого
себе і тоді все у твоєму житті буде добре»
Немає коментарів:
Дописати коментар